Dzień Dziecka - Wycieczka do Ustronia

Czerwiec rozpoczęliśmy od ważnego dla wszystkich przedszkolaków święta czyli „Dnia Dziecka”. Na początku dzieciaki wskazały na kalendarzu tę znaczącą datę oraz wspólnie z Panią wychowawczynią przypomniały sobie historię tego niezwykłego święta:

(Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood – Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa. Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone). Każdy młody człowiek niezależnie od narodowości, wiary czy koloru skóry powinien byś szczęśliwy.
Ten dzień zaserwował dzieciakom wiele niezapomnianych atrakcji (gier, zabaw zręcznościowych, muzyczno – ruchowych: np. ciuciubabka, lisek czy ja jestem wężem itp.), największą niespodzianką dla dzieci była długo wyczekiwana wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.

Po śniadaniu wszystkie dzieciaki wyruszyły autokarem w podróż do Ustronia. Po przyjedzie i zakupieniu biletów oraz jedzonka dla zwierzaków wyruszyliśmy w niesamowitą przygodę mając tuż obok siebie nietypowych towarzyszy wędrówki sarny i jelenie, które mogliśmy dotknąć i nakarmić bez obawy że uciekną. Podążając dalej dotarliśmy do zagrody gdzie zobaczyliśmy: jelenia szlachetnego, dziki, żbika, jenota, świnki wietnamskie czy lamy.

Następnie przeszliśmy ścieżką edukacyjną wyposażoną w plansze z dziedziny fauny i flory. Dowiedzieliśmy się z nich wielu ciekawostek z życia zwierząt leśnych. Na końcu ścieżki znajdowało się Centrum Przyrodniczo – Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem, które również zwiedziliśmy. Później udaliśmy się do sokolarni, w której podziwialiśmy profesjonalny pokaz lotów ptaków drapieżnych, podczas którego każdy z nas mógł poczuć trzepot skrzydeł we włosach. Kolejno przeszliśmy alejką bajkową, gdzie słuchaliśmy Jasia i Małgosi, Pszczółki Mai czy Bolka i Lolka, idąc dalej spotykamy prawdziwy domek smerfów który dzieciaki z zaciekawieniem i z wypiekami na twarzy podziwiali i zaglądali do środka by móc zobaczyć jak żyją ich ulubione niebieskie stworki. W magicznym lesie wiele wydarzyć się może, a to zaskoczy i zadziwi, tu świat bajek z prehistorią się przeplata , gdzie zielonego Shreka spotkasz, kamień gadający czy groźnego dinozaura w towarzystwie ogromnego trolla. Po trudach wędrowania Leśnym Parkiem Niespodzianek przyszedł czas na odpoczynek i przekąski.
Wszystko co dobre szybko się kończy, a my musieliśmy z żalem pożegnać tak barwne, kolorowe i ciekawe miejsce. Mimo powrotu do przedszkola był to bardzo udany dzień, pełen niesamowitych wrażeń i wyśmienitego humoru.
Zorganizowana wycieczka była okazją do lepszej integracji dzieci i pozostawiła po sobie wiele miłych wspomnień i mnóstwo pamiątkowych zdjęć.

Celem wycieczki było kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie wrażliwości przyrodniczej, poprzez bezpośrednią możliwość obcowania z dziką roślinnością i zwierzętami, a przy tym jednocześnie wyzwala w dzieciach poczucie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie przyrodnicze.

Alicja Żak