Udział w projekcie "Razem z Grupą"

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU
„RAZEM Z GRUPĄ”
w roku szkolnym 2022/2023

W bieżącym roku szkolnym ZSP nr 3 w Kętach wzięło udział w programie „Razem
z GRUPĄ” organizowanym przez GRUPĘ KĘTY S.A. Przyznane środki finansowe
pozwoliły na realizację projektu „Alpakoterapia” a tym samym na spotkania
przedszkolaków z Alpakami: Hektorem i Santosem. Zajęcia były prowadzone przez
wykwalifikowaną terapeutkę zarówno w przedszkolu jak i na wyjeździe w Lipniku.
Alpaki to urodziwe zwierzęta, a przy tym bardzo przyjacielskie. Mają łagodną i spokojną naturę, są bystre, inteligentne i wrażliwe. Nie są agresywne, dlatego dzieci szybko się do nich przekonały i nie miały obaw przed podejściem do nich bliżej. Alpaki bez problemu pozwalały się głaskać, przytulać i karmić. Futro Alpaki jest miękkie i przyjemne w dotyku, a co najważniejsze - hipoalergiczne, zatem nie uczula i mogą mieć z nim styczność alergicy.
W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy przedszkolaki powoli przyzwyczajały się do
bezpośredniego kontaktu z Alpakami. Dla niektórych dzieci była to okazja do pierwszego, tak bliskiego kontaktu z tym zwierzęciem, a tym samym sytuacja w której miały możliwość pokonywania własnych lęków i obaw.
W czasie zajęć dzieci mogły nakarmić Alpaki, pogłaskać je i pospacerować na świeżym
powietrzu, a także dowiedzieć się o nich czegoś więcej i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.
Okazuje się, że uczestnictwo w zajęciach z Alpakami wspiera funkcję wychowawczą,
emocjonalną, poznawczą i społeczną. Poprzez takie spotkania uwalniają się endorfiny i obniża się poziom stresu. Sprawując opiekę nad Alpaką, dziecko uczy się odpowiedzialności i empatii. Głaskanie i przytulanie Alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wspomaga budowanie samooceny i pewności siebie.
Wizyta Alpak w przedszkolu, która odbyła się dzięki pozyskanym środkom finansowym,
wniosła wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich, którzy w tych spotkaniach mogli
uczestniczyć. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo pozytywnych emocji i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Anna Kos